ZÁKLADNÉ ZÁSADY PRE OŠETROVANIE A ÚDRŽBU VÝROBKOV
Všeobecné:
Je jasné, že nič nikdy nebude vyzerať stále ako nové. Mieru obnosenia oblečenia však môžeme dosť výrazne ovplyvniť. Základom je mať vo svojom šatníku väčší počet kvalitného oblečenia. Čím viac jednu vec nosíš, tým viac ju musíš prať, čím viac veci perieš, tým viac im uberáš na životnosti.
- riadiť sa symbolmi pre ošetrovanie uvedenými na etikete výrobku
- vždy prať a žehliť s maximálnou opatrnosťou (najmä presvedčiť sa o teplote pracieho kúpeľa a žehličky) °C
- ak symboly ošetrovania na výrobku nestanovujú inak, neprekračujte teplotu pracej a plákanej kúpele 40 ° C, u čiernych odtieňov do 30 ° C
- pranie a plákanie odporúčame v rovnakej teplote, aby nedošlo k tepelnému šoku u niektorých citlivých textílií
- výrobky perte oddelene od ostatných textílií s druhmi zhodného charakteru a odtieňa
- namáčať len biele textílie bez tlače a farebných komponentov
- ostatné výrobky pred praním nenamáčajte
- nepoužívajte pracie prostriedky s bieliacimi účinkami a najmä nepoužívajte prostriedky uvoľňujúce chlór
- po praní pláchajte vypraný odev v niekoľkých kúpeľoch
- výrobky perte, sušte a žehlite vždy obrátené na rubovú stranu
- farebné výrobky nesušte na priamom slnku, sušenie na priamom slnku môže byť príčinou zmeny odtieňa vyfarbenia
- dezodoranty, parfumy, make-upy a inú kozmetiku neaplikovať priamo na výrobok
Vlna a hodváb:
- pre vlnené a hodvábne výrobky užívajte jemné pracie prostriedky určené pre tieto typy textílií
- vlnené výrobky po ručnom i mechanickom praní, pokiaľ nie je dovolené mierne odstredenie, je nutné odvodniť v uteráku, vytvarovať a sušiť vo vodorovnej polohe
- ak sú používané avivážne prípravky, je nutné v kúpeli výrobok iba vyplákať a odvodniť, nenechať aviváž dlhodobo pôsobiť na výrobok
- výrobok s obsahom angorskej vlny môže pri nosení a praní uvoľňovať vlákna, tomuto samovoľnému uvoľňovaniu čiastočne zabránite opakovaným praním vo vlažnom kúpeli
Špeciálne ozdoby:
- výrobky s našitými či nalepenými ozdobami perte vždy obrátené naruby
- výrobky z nánosovaných textílií nežmýkajte (koženky)
- kožušinové goliere vždy pred ošetrovaním výrobku odopnite
- nesušte v bubnovej sušičke, pokiaľ však nie je na etikete so symbolom ošetrovania stanovené inak
- ak výrobok obsahuje kovové doplnky, je nutné ich pred praním odstrániť
- na kožuchy sa odporúča odborné čistenie
Farebný a čierny tovar:
- pre farebné výrobky používajte pracie prostriedky určené pre farebné výrobky „COLOR", pre čierne „BLACK", ktoré neobsahujú chlór a nemajú bieliace účinky
- pre ručné pranie používajte tekuté pracie prostriedky, pri použití práškových pracích prostriedkov dbajte na dokonalé rozpustenie prášku v kúpeli pred praním
- ak dôjde počas používania k extrémnemu prepoteniu výrobkov, doporučujeme výrobok po použití vyplákať vo vlažnej vode a tak zabrániť poškodeniu zafarbenia v dôsledku dlhodobého účinku agresívneho potu
- výrobky výrazných farieb ako napríklad červené, odporúčame pred prvým nosením vyprať
Koža:
- kožené bundy, topánky, opasky a kabelky pred nosením ošetrite impregnačným sprejom zodpovedajúcim druhu kože, z ktorého je tovar vyrobený
Džíny:
- u tmavého džínsového tovaru je potrebné počítať s tým, že bude spočiatku farbiť, preto neodporúčame nosiť pod džínsovým tovarom svetlé oblečenie či iné svetlé veci (opasky, kabelky, topánky)
- farbenie ustane po niekoľkonásobnom vypraní
- džínsový tovar perte oddelene a iba v prostriedkoch, ktoré nemajú bieliace účinky, tzn. sú určené výhradne na pranie farebnej bielizne, zabránite tým vzniku škvŕn
Funkčná bielizeň alebo termobielizeň
Už sme si zvykli, že technický pokrok zasiahol do všetkých odvetví ľudskej činnosti a nevyhol sa samozrejme ani oblečeniu pre voľné časové aktivity, pri ktorých potrebujeme, aby nám bolo teplo, ale zároveň, aby sme sa zbytočne nepotili, a keď tak, aby nás pot nechladil , a čo najrýchlejšie sa odparil alebo odviedol do vonkajšej vrstvy oblečenia.
To všetko sa snaží plniť funkčná, alebo inak zvaná - termobielizeň. Z predchádzajúceho použitia, najmä vrcholovými športovcami, si dnes našla cestu aj medzi obyčajnými turistami a rekreačnými športovcami. Zarytí odporcovia noviniek určite ďalej budú nosiť bavlnené tričká a flanelové košele (a tiež prečo nie), ale pre nás ostatných je čím ďalej ťažšie vyznať sa v sortimente ponúkanej bielizne, a preto nezaškodí niekoľko praktických informácií.
Čo je vlastne funkčná bielizeň?
Princípom, na ktorom je založené kúzlo funkčnej bielizne, je využitie takzvaného knotového efektu. Vlákno, z ktorého je vyrobené, prakticky vôbec alebo len minimálne nasiakne vlhkosť a po špeciálne upravenom povrchu a za využitia rôznych tvarov vlákna transportuje vlhkosť od pokožky mimo bielizne (do priestoru) alebo do ďalšej vrstvy. V podstate to funguje tak, že čím je telesná aktivita vyššia, tým rýchlejší je transport vlhkosti. Tým sa dosahuje väčšieho tepelného komfortu a zabraňuje prechladnutiu. Dnes dokonca vieme vyrobiť materiál, ktorý v lete chladí.
Pri špeciálnej úprave a umelému zväčšeniu povrchu vlákna dosiahneme dokonca efekt rýchlejšieho pocitu ochladzovania, čo je veľmi dobre použiteľné v letných mesiacoch alebo pri halových aktivitách. Rozdielne fungujú vlnené materiály, ktoré naopak využívajú veľkej nasiakavosti vlneného vlákna a transportu vlhkosti už vo forme par. Funkčná bielizeň býva väčšinou prvá, druhá, tretia alebo súčasne všetkými vrstvami (u viac vláknových tkanín) systému obliekania vo vrstvách. Nie je výnimkou, že viac vrstiev alebo rôzne typy materiálu sú použité len na niektorých častiach bielizne (napríklad ochrana proti vetru).
Tiež je dôležité, aby sme sa v bielizni dobre cítili (bolo príjemné na dotyk). Pokiaľ možno rýchlo schlo a nevyvolávalo alergické reakcie. Požadujeme od neho tiež nízku hmotnosť (tým aj malý objem pri zbalení), jednoduchú a bezproblémovú údržbu (pranie v práčke resp. sušenie v sušičke). Najmodernejšie materiály dokonca vykazujú krátkodobú (v rade niekoľkých dní až týždňov) odolnosť voči zápachu (docielené namáčaním v takzvanom obmedzovači zápachu), čo býva u vlny prirodzená vlastnosť.
Ako prať outdoor oblečenie a membránové bundy
Ako sa starať o outdoor vybavenie, aby nestratilo svoje funkčné vlastnosti? V podstate stačí dodržiavať návod a inštrukcie uvádzané výrobcom. Avšak sa pokúsime ponúknuť pár univerzálnych zásad týkajúcich sa údržby funkčného oblečenia, ktoré však vždy porovnajte s informáciami uvedenými na visačke výrobku, prípadne sa poraďte s odborným predajcom v obchode, kde ste si oblečenie kúpili.
Funkčné outdoor oblečenie a jeho vlastnosti
Funkčné outdoor oblečenie - membránové bundy, softshell, no-wind bundy, nohavice a iné - plní svoju funkciu vďaka použitej membráne, ktorej úlohou je odviesť telesnú vlhkosť navonok a zároveň chrániť pred dažďom, snehom a vetrom. Nezriedka si však používatelia myslia, že keď si kúpia "funkčnú" bundu, bude im v nej dobre ako v lete, tak i v zime, bez ohľadu na to, čo si oblečú pod ňu.
Správne vrstvenie oblečenia
1. vrstva – funkčná bielizeň, termobielizeň
- prvá vrstva má zásadnú úlohu v transporte potu od pokožky, vytvorenie pocitovo príjemného prostredia na tele, čiastočne izoluje vďaka vzduchovej vrstve, ktorej vznik umožňuje špeciálna štruktúra pletenia.
- musí byť pružná vo všetkých smeroch, dokonale priliehať na telo, byť príjemná na dotyk, a pokiaľ možno nenáchylná k absorbovaniu pachov.
2. vrstva - mikiny, roláky
- druhá vrstva má za úlohu vytvoriť hrejivú termoizolačnú vrstvu, pri súčasnom odovzdaní nahromadeného potu k ďalšiemu odpareniu. Výnimku tvoria mikiny Merino, ktoré pot absorbujú, ale súčasne hrejú, nechladia!
3. vrstva - membránové bundy, vesty, nohavice
- poslednou "šupkou" v cibuľovitom systéme vrstvenia funkčného oblečenia je tretia vrstva, ktorá má za úlohu ochrániť organizmus pred vonkajšími vplyvmi, ako je vietor a dážď, uchovať na tele príjemnú microklímu a zároveň odovzdať nahromadený pot ku konečnému odpareniu. Toto funguje vďaka použitým membránovým materiálom * ako napr. SOFTSHELL*, ktoré smerom von prepustia molekuly vodnej pary, ale dovnútra neprepustia molekuly vody.
Impregnácia a životnosť outdoor membrán
Pamätajte však, že aj keď budete dodržiavať všetky predpísané procedúry, Vaše oblečenie nevydrží naveky. V prípade zistenia, že funkčné vlastnosti bundy (hlavne vodoodpudivosť) sa zhoršili, prichádza na rad impregnácia - nástrek špeciálneho prostriedku na vrchnú časť po predchádzajúcom vypraní. Použite overený a výrobcom oblečenia odporúčaný impregnačný prostriedok! Všeobecne sa traduje, že bundu treba impregnovať po 3-4 praní a túto činnosť potom pravidelne - najlepšie po každej sezóne opakovať. Nie je však potrebné impregnovať oblečenie nové.
Z čoho je funkčná bielizeň?
Materiály, z ktorých sa dnešná bielizeň vyrába, môžeme v zásade rozdeliť na umelé a prírodné vlákna. Buď je použitý iba jeden druh vlákna (väčšinou v bielizni pre letné aktivity, základné vrstvy) alebo kombinácia rôznych vlákien (do náročnejších podmienok a nepriaznivého počasia, viac vláknové tkaniny). Medzi umelými vláknami drží popredné miesta polypropylén (skratka PP alebo POP) a polyester (skratka PES) v rôznych tvaroch a prevedeniach (pod mnohými obchodnými názvami), ktoré sú základom väčšiny úpletov.
Povedať jednoznačne, ktorý je lepší a horší, prakticky nemožno. Záleží na spracovaní, prevedení, a samozrejme na subjektívnom pocite každého z nás (svoje si povie tiež reklama a móda). Kým polypropylén si udržiava mierne záporný elektrický náboj, polyester sa vyznačuje silným kladným elektrickým nábojom. K prírodným vláknam radíme najmä vlnu, ale môžeme a určite sa ešte v budúcnosti stretneme i s bavlnou (dnes najmä súčasť viac vláknových tkanín).
Polypropylén - používaná skratka PP
Zo všetkých materiálov používaných vo funkčných vláknach dosahuje najnižšiu mernú hmotnosť (je najľahšia), nízku tepelnú vodivosť a má najnižšiu nasiakavosť (prakticky nulovú). Je čiastočne odolný voči baktériám a plesniam, a väčšinou dobre znášaný i alergikmi. Vlákno z polypropylénu je veľmi pevné, chemicky netečné, ale náchylné na vysokú teplotu. Odporúča sa prať iba na 40 °C, výnimočne na 60 °C a nesmie sa žehliť.
Nevýhodou môže byť, že hotové vlákno (farba sa pridáva do základnej suroviny) sa už nedá farbiť, takže farebné kombinácie sú obmedzené (základná paleta biela, modrá, čierna, žltá a kombinácia) a náchylnosť k mechanickému poškodeniu. Výhodou oproti vlne je široký rozsah tepelného použitia. A pretože na vláknach sa neviaže nečistota, ľahko sa perú aj v studenej vode. Dobre a rýchlo schnú. Rovnako prirodzene pohlcuje UV žiarenie. Pre jeho použitie hovorí predovšetkým pomer vlastností - cena u konečného výrobku.
Polyester - používaná skratka PES
Najtradičnejším materiálom používaným v textilnom priemysle. Oproti polypropylénu sa vyznačuje ľahším spracovaním. Nasiakavosť má pomerne nízku (približne 2%), ale horšiu tepelnú vodivosť (horšie drží teplo) a asi dvojnásobne vyššiu mernú hmotnosť (je ťažší), oproti polypropylénu. Vlákna sú však dostatočne pevné, odolnejšie voči vyšším teplotám a dajú sa povrchovo farbiť (ľahšie sa prispôsobia módnym trendom). Pri praní je nutné dodržiavať určité pravidlá (nutnosť použitia teplejšej vody, mydla alebo pracieho prostriedku), a potom sa špina odstraňuje ľahko. Schne podobne ako polypropylén. Bielizeň môžeme opatrne žehliť (väčšinou na najnižší stupeň). Pre jeho použitie hovorí široká možnosť použitia a dlhoročné skúsenosti z výroby a vývoja.
Vlna
Vlna má zo všetkých materiálov používaných vo funkčnej bielizni najdlhšiu históriu. Ako uvádzajú zástancovia vlnenej bielizne a majú pravdu, je to 100% prírodný produkt vyskúšaný generáciami po stáročia, dnes za použitia moderných metód dovedený na kvalitatívne vyššiu úroveň. Kedysi často používaný materiál musel na čas uvoľniť miesto na slnku syntetickým materiálom, ale dnes už je jasné, že si svojich priaznivcov znovu nachádza a pre jej užívateľov sa stáva srdcovou záležitosťou.
Problémom u vlneného vlákna nie je, ako vlákno získať, ale naozaj kvalitný postup a teda so všetkými vlastnosťami a parametrami je len malé množstvo. Dnes sa používa takzvaná merino vlna (špeciálne severské plemeno oviec). Svojimi vlastnosťami umelé vlákna nielen doháňa, ale v niektorých parametroch aj predbieha (hreje i vlhká, disponuje samočistiacim efektom, zvýšená ohňovzdornosť). Nevýhodou môže byť trochu obmedzená teplotná použiteľnosť a pre niektorých zákazníkov aj vyššia cena.
Komfort použitia vlnenej bielizne sa pohybuje od + 10 °C do hlbokých mínusových hodnôt, čo trochu limituje použitie vlnenej bielizne v letných mesiacoch (u ponožiek naopak veľká výhoda). Táto menšia nevýhoda je kompenzovaná špičkovými izolačnými vlastnosťami a pohltením až 35% vlhkosti oproti svojej hmotnosti, bez toho aby sme to pociťovali ešte v štádiu pary, čo napomáha tomu, že je prirodzene odolná voči pachom (baktérie spôsobujúce zápach nemajú živnú pôdu).
Rovnako čiastočný samočistiaci efekt docielený šupinatým povrchom vlneného vlákna, kde špina zachytená v šupinách vlákna pohybom a ohybom vlákna vypadne z bielizne von. Nezanedbateľná je aj ochrana pred UV žiarením, ktorá je niekoľkonásobne väčšia než u umelých vlákien. Stálejšie je tiež vlnené vlákno v ohybe.
Ako nakupovať funkčnú bielizeň?
Dnešná ponuka je naozaj široká, ako čo do značky, prevedenia a určenia, tak aj ceny a vyberie si myslím každý. Dôležité pri rozhodovaní je nielen mať dostatok informácií, ale aj odporúčania od známych a kamarátov, ktorí sa s daným výrobkom už stretli a majú s ním nejaké skúsenosti. Väčšinou to býva tak, že keď nám niečo sadne, máme tendenciu sa k tomuto výrobcovi (značke) aj naďalej vracať. Čo sa týka veľkostí, platí, že vrstva najbližšie k telu má byť najpriliehavejšia, aby sme mohli dokonale využiť vlastnosti, ktoré nám bielizeň poskytuje (rýchly odvod vlhkosti od tela). U ďalších vrstiev a u viac vláknových typov bielizne je naopak žiaduce, aby vznikla menšia vzduchová medzera pre lepšiu tepelnú izoláciu.
Ako udržiavať funkčnú bielizeň?
Aby vám bielizeň dlho a dobre slúžila, je potrebné ju správne udržiavať. Prať obrátene na rubovú stranu, aby nedošlo k zatrhnutiu vlákien. Prať pri teplote okolo 40 °C (u vlnených odporúčajú prať len v prostriedkoch na vlnu), pretože vyššia teplota by mohla nenávratne poškodiť štruktúru vlákna. Nepoužívať avivážne prostriedky a nepoužívať sušičku (niektoré moderné technológie umožňujú použitie sušičky). Ale najdôležitejšie je funkčnú bielizeň nežehliť (u tkanín z polyesteru je možné opatrne prežehliť), pretože umelé vlákno by sme nenávratne zničili. Najlepšie riešenie je držať sa odporúčaním výrobcu uvedeným na štítku priamo na výrobku, alebo ak túto informáciu majú, opýtať sa predajcu.
Údržba materiálu GORE-TEX®
Možno prať oblečenie GORE-TEX ®?
Áno. Starostlivosť o tieto výrobky je veľmi jednoduchá. Postupujte však podľa pokynov výrobcu uvedených na všitom štítku, ktorý obsahuje tiež informácie o osobitnej starostlivosti.
Ako často môžem prať oblečenie GORE-TEX ®?
Pokiaľ pranie prebieha podľa pokynov k starostlivosti, ktoré sú uvedené na všitom štítku, môže dokonca obnoviť pôvodné vlastnosti oblečenia GORE-TEX ®. Tkanina GORE-TEX ® je najdlhodobejšie nepremokavý priedušný materiál na trhu a možno ho prať ľubovoľne často bez toho, aby mohlo dôjsť k jeho poškodeniu alebo strate požadovaných vlastností.
Možno čistiť oblečenie GORE-TEX ® v čistiarni (chemicky)?
Áno. Postupujte podľa pokynov výrobcu. Ak nechávate oblečenie profesionálne chemicky čistiť, požadujte jeho vyplákanie v čistom destilovanom rozpúšťadle a nástrek impregnácie. Vrchná vrstva oblečenia GORE-TEX® teraz vsakuje vodu, hoci predtým sa kvapôčky zlučovali do väčších a tie stekali po povrchu. Čo mám robiť? Účinnosť impregnácie aplikovanej od výrobcu sa časom v dôsledku bežného opotrebenia znižuje. Počas užívania je materiál vystavovaný ohybu, oderu a výrazným teplotným zmenám. Efektívna životnosť impregnácie závisí od starostlivosti o oblečenie a náročnosti jeho užívania. Vodoodpudivosť vrchnej vrstvy oblečenia možné obnoviť pomocou horúceho vzduchu v sušičke alebo vyžehlením oblečenia naparovacou žehličkou.
Roztrhol som si bundu GORE-TEX®. Je možné ju opraviť?
Áno. Drobné opravy možno vykonávať pomocou sady pre opravy tkanín GORE-TEX®, ktorá je k dostaniu u predajcov oblečenia GORE-TEX®. Ak potrebujete vykonať opravu poškodenia väčšieho rozsahu alebo požadujete opravu vyššej dlhodobej kvality, spojte sa s výrobcom oblečenia alebo s najbližšou pobočkou spoločnosti Gore.
AKO SPRÁVNE OŠETROVAŤ A POUŽÍVAŤ OBUV
Topánky sú neoddeliteľnou súčasťou existencie človeka, slúžia k ochrane chodidla, kedy sú každodenne namáhané. Výber obuvi je čím ďalej viac rozsiahlejší a rozmanitejší. Obuv používame k všestrannému využitiu športových aktivít, medzi ktoré patrí beh, skateboarding, snowboarding, tanec, tenis, basket, ale tiež nosíme topánky, ktoré slúžia k normálnemu použitiu - do mesta, školy, práce ..... Po zakúpení je nutné sa o obuv riadne starať, aby sa predišlo skoršiemu opotrebeniu a zabránilo tak prieniku vlhkosti do obuvi alebo nečistôt do štruktúry materiálu. Preto odporúčame zakúpenie impregnácií, ktoré svojím zložením a použitím zaručia pocit sucha, uchovanie potrebných vlastností topánok. Impregnácie možno zakúpiť v rôznych podobách a líšia sa chemickým zložením, ktoré sú prispôsobené materiálu príslušného modelu. Úlohou impregnácií je zabránenie prenikaniu vlhkosti do obuvi a nečistôt do štruktúry materiálu.
Obuv je nutné pred zakúpením vždy vyskúšať!!! Rozhodujúcim bodom k zakúpeniu obuvi je veľkostne vyhovujúce číslo, šírka a strih obuvi. U materiálu z kože odporúčame, aby topánka tesnejšie obopínala nohu, pretože časom povolí. Ak zakúpite obuv zatvorených strihov, používajte nazúvaciu lyžicu, aby ste predišli deformácii zadnej časti topánky. V prípade, že je obuv riešená zaväzovaním na šnúrky alebo doplnená o pracky, nutnosťou je pred vyzutím topánku povoliť. Ak dôjde k namočeniu, nedávajte obuv k blízkosti tepelných zdrojov, nevysušujte fénom, a pod. Topánky musia preschnúť svojvoľne pri izbovej teplote, dovnútra topánky vložte napinák alebo topánku vypolstrujte novinovým papierom.
Rozsah impregnačných výrobkov je v súčasnosti nielen rozšírený, ale tiež obľúbený, a to ako v počte druhov, tak i kvalite. Veľmi dôležitým faktorom čistiacich a ošetrujúcich prípravkov sú prísady a zloženie - živočíšne tuky, stromové oleje. Impregnácie sú na báze silikónu alebo FC .... Kvalitná impregnácia je dôležitá u obuvi s nepremokavým a priedušným materiálom v podšívke. Bez použitia impregnácie má výrobok bližšie k tendencii nasiaknutia a vniknutia nečistoty do materiálu, čo vedie k zníženiu funkčnosti (priedušnosť).
Kvalita prípravkov sa vyznačuje rýchlosťou preniknutia do vrchného materiálu a nesmie zabrániť odvodu telesných pár z vnútornej strany obuvi. Úlohou prostriedkov je ochrana proti zašpineniu, zabraňuje vsakovaniu vody. Dĺžka pôsobenia účinnosti impregnácie záleží na intenzite používania obuvi a na výške klimatických podmienok. Pri náročných klimatických podmienkach dochádza k vysychaniu prírodných látok z usne a tým dochádza k strate pružnosti a vláčnosti, dokonca môže obuv začať aj praskať. Preto obuv odporúčame naimpregnovať vhodným prípravkom pred prvým použitím a tiež obuv striedať!!
USEŇ
Jedná sa o najčastejšie používaný materiál s ideálnymi vlastnosťami pre výrobu obuvi. Spracúvaním kože vzniká useň - vyčistenie kože, ktorej vláknitá štruktúra bola uchovaná. Je mäkká, priedušná a je schopná sa prispôsobiť individuálnemu tvaru nohy. Prírodný materiál je charakteristický svojou pohyblivou kresbou, ktorá sa používaním časom mení, keď tento jav nie je pokladaný za závadu, ale naopak. Useň nie je neobmedzene odolná voči vlhkosti z vonkajšej (sneh, voda) a vnútornej strany (pot).
Druhy usní:
Hladká useň
- jej charakteristická povaha je vyznačovaná jemne štruktúrovaným povrchom s malými pórmi. Použitím impregnácie zaistíte ochranu obuvi. Ušpinenú obuv jemne vykefujte a šetrne vlhkou handričkou utrite. Potom nechajte uschnúť a jemne natrite krémom. Doleštenie sa vykonáva kefkou, ale dávajte si veľký pozor na časté použitie samoleštiacich krémov. Bez kombinácie s bežnými konzervačnými krémami môže dôjsť k poškodeniu lícovej úpravy.
Lakovaná useň
- useň s hladkým lesklým povrchom. Povrch je chúlostivejší na mechanické opotrebenie - chemické vplyvy, premočenie, mráz. Nečistoty je potrebné odstrániť handričkou, povrch potom ošetrite sprejom alebo krémom k tomu určeným.
Brúsená useň
- NUBUK (najkvalitnejší semiš) je useň brúsená po líci. Vyznačuje sa jemne zamatovým povrchom. Ošetrujeme ho špeciálnymi kefkami a prípravkami na to určenými. Charakteristickou pre tento účel je výživa, regenerácia kože aj farby. Používajte prípravky zvyšujúce odolnosť proti vlhkosti a vode. Vyvarujte sa krémovaniu, inak sa brúsená useň zmení na hladkú.
- VELUR (semiš) je useň brúsená po rube. Má zamatový povrch, ale na dotyk drsnejšia než nubuk. Je miernejšie náchylný na poškodenie. Ošetrenie sa vykonáva špeciálnymi kefkami a prípravkami určenými pre tento druh usne. Dôraz sa kladie na ošetrenie vlasových usní, kedy je na prvom mieste odolnosť proti vode. NIKDY NEKRÉMUJTE!
Textilná obuv
- čistiť je možné ako praním (len špeciálnymi výrobkami, nepoužívať bežné pracie prostriedky - môžu poškodiť obuv), tak aj špeciálnou penou. K použitiu sú sprejové impregnácie určené na textil. Pre zvýšenie účinku sa ešte odporúča po aplikácii spreja aplikovať mierne fúkanie teplým fénom.
Druhy impregnácií
SPREJE
Mali by sa používať na vyčistenú a suchú obuv, týmto postupom bude zaručená účinnosť. Sú väčšinou vyrábané na báze silikónu (u niektorých svetlých odtieňov po použití môže dôjsť k nepatrnému stmavnutie) alebo fluorcarbonu (FC, preniká do celej štruktúry usne, je všeobecne účinnejšia). Výhodou sprejových impregnácií je spravidla univerzálne použitie, možno ich teda využiť aj na brúsené materiály a textil (nezlepujú vlas usne, ľahko sa aplikujú, zaručujú zachovanie pôvodného vzhľadu usne). Tiež príliš nebránia odvodu telesných pár z vnútra obuvi a ľahšie vnikajú do hĺbky kože či iných materiálov.
ROZTOKY
Použitie na vlhkú alebo mokrú obuv - impregnačné látky sú vpravované do materiálov (pri praní alebo formou roztokov). Ich účinnosť je veľmi dobrá, pretože sa v kúpeli dostanú do celej štruktúry materiálu. Roztok nanášajte pokiaľ možno v ochranných rukaviciach alebo použite handričku. Ošetrený musí byť celý povrch, na špičkách môžete trochu pridať. Nechajte preschnúť na vzdušnom mieste po dobu 24 hodín. Použitie je uvedené vždy na prípravku.
TUKY A VOSKY
Živočíšne aj rastlinné, sú síce výdatnejšie a zároveň obsahujú aj látky na výživu usne, ale nie sú vhodné na textil a brúsené materiály (nubuk), môžu mať na svedomí zmenu vzhľadu zvršku materiálu (zlepenie vlasu usne) a tiež viac obmedzujú odvod telesných pár. Vhodné sú predovšetkým na hladké usne.
Výber impregnácií je širokouhlý, vždy čítajte návod na použitie. V ponuke je aj sprej na roztiahnutie topánok, ktorý pôsobí už po 30 minútach, ďalšia impregnácia zaručí lesk ako blesk, ochranu, takže nôžka bude ako v suchu a vzhľad zachovalý. Naučte sa tieto prostriedky používať i Vy, a predĺžte tak životnosť zakúpenej obuvi. Ušetríte!